Wiegelied – Cilla en Rolf Börjlind

Op een nacht vindt de dakloze Muriel een huilend meisje midden in het centrum van Stockholm. Ze heet Folami en is een vluchtelingetje. Muriel neemt het kind onder haar hoede en brengt het naar haar tijdelijke onderkomen.

Elders, in Småland, wordt een graf ontdekt met daarin het lichaam van een jongen wiens keel is doorgesneden. Het team van commissaris Mette Olsäter, met daarin de jonge rechercheur Olivia Rönning, gaat naar de plaats delict om de moord te onderzoeken. In de buurt van het graf wordt een mes gevonden met een inscriptie die erop wijst dat de jongen het slachtoffer is van een Roemeense criminele organisatie.

Tom Stilton biedt zijn hulp aan bij het onderzoek en wordt samen met Olivia naar Boekarest gestuurd om te achterhalen wie de jongen en zijn moordenaars kunnen zijn. Ze komen een verdachte organisatie op het spoor. Hun onderzoek blijft echter niet onopgemerkt en algauw verkeren ze in levensgevaar.

Dit was een van de boeken die op mijn ‘te lezen’ lijstje stonden. Ik kon eigenlijk geen keuzes maken totdat iemand zei, deel 4 van Rönning & Stilton moet je echt lezen. Een goede aanwijzing want wat is het weer een goed boek geworden. Vertellen waarover het gaat is zonde voor degene die het nog willen lezen, het belangrijkste is dat de kwaliteit van de boeken zeker niet vermindert naar mate er meer delen worden opgeleverd. Lees ze wel in volgorde, dat geeft toch wel een extra dimensie aan de boeken.

  1. Springvloed
  2. De derde stem
  3. Zwarte dageraad
  4. Wiegelied

De Grenzeloze – Jussi Adler-Olsen

Hij doet het niet vaak, maar wanneer rechercheur Carl Morck wordt gewekt door een telefoontje van zijn Deense collega die hem een nieuwe zaak probeert aan te smeren, besluit hij deze af te wijzen. De consequenties blijken niet te overzien. Onder druk van zijn assisten start hij, als hoofd van de afdeling ‘onopgeloste zaken’ Q, toch het onderzoek van wat een verouderde zaak blijkt te zijn. Zeventien jaar eerder verdween een jonge vrouw van haar school en werld later dood gevonden, opgehangen aan een boom. Morck, nuchter als hij is, moet alles op alles zetten om deze mysterieuze zaak op te lossen. Terwijl oude zaken en geheimen Morck, zijn collega’s Rose en Assad en de nieuwkomer Gordon omver dreigen te werpen, worden zij op alle mogelijke manieren op de proef gesteld. Jussi Adler-Olsens Serie Q-boeken bereiken stuk voor stuk de internationale bestsellerlijsten. De grenzeloze, de nieuwste roman, is misschien wel de spannendste thriller van de afgelopen jaren.

Deel 6 uit de serie Q en weer een briljant deel, spannend maar vooral zeer interessant omdat de hoofdpersonages steeds meer invulling krijgen. Morck met zijn vreemd huishouden met Morton en Hardy, Assad en natuuurlijk Rose of een van haar zussen. Deel 7 is ook al uitgegeven heb ik begrepen dat staat zeker op mijn verlanglijstje.

Verkrijgbaar als e-book en paperback

Roep uit de verte – Ake Edwardson

Göteborg gaat gebukt onder een Indian summer. De hitte in de stad loopt op, letterlijk en figuurlijk. Een zwarte agente wordt vanwege haar huidskleur neergeslagen, een Koerdische immigrant dreigt zichzelf en zijn zoontje door het hoofd te schieten als hij niet in Zweden mag blijven. Maar hoofdinspecteur Erik Winter heeft andere zaken aan zijn hoofd. Aan de rand van de stad is het gewurgde lichaam van een jonge vrouw aangetroffen. Ze is niet als vermist opgegeven en haar identiteit valt op geen enkele wijze te achterhalen. Pas wanneer zich een oude vrouw bij Winter meldt en hij enkele kindertekeningen in handen krijgt, komt hij achter het verbijsterende verhaal van de dode vrouw.

Tweede deel uit de serie rondom hoofdinspecteur Erik Winter en zoals bij veel series is het echt de moeite waard om de boeken in volgorde te lezen. In dit deel draait het niet alleen om het oplossen van een huidige moord maar ook om een opgeloste zaak van 25 jaar geleden en een beslissing die Erik moet nemen in zijn privé leven. Dit alles beschreven vanuit details, traag, slopend en zeer intensief. Heerlijk!

Verkrijgbaar als e-book, paperback en pocket

Het laatste ritueel – Yrsa Sigurdardóttir

ritueelOp de universiteit van Reykjavik wordt het verminkte lijk van de Duitse geschiedenisstudent Harald Guntlieb aangetroffen. Ontevreden over het politieonderzoek, schakelt de rijke familie van Harald een plaatselijke juriste in. Zij ontdekt dat Harald in het bezit was gekomen van oude manuscripten over geheimzinnige rituelen uit de IJslandse historie. Kort daarop stuit ze op een kunsthandelaar die evenals Harald op zoek was naar een uniek eeuwenoud document. Tegelijkertijd duiken er duistere verhalen uit Haralds verleden op. Het gerucht gaat dat hij lid was van een groep IJslanders die zich bezighoudt met historisch gewortelde martelingen en executies. Wie heeft deze student verminkt en vermoord en wat hebben de oude manuscripten daarmee te maken? De zoektocht leidt van Reykjavik naar de onherbergzame noordwestelijke kuststreek van IJsland, die berucht is vanwege de heksenvervolgingen in de Middeleeuwen.

Nu eens een andere soort Scandinavische thriller. Hoofdrolspelers zijn een IJslandse jurist en een Duitse ex-politieagent die informatie verzamelen op de universiteit van Reykjavik vooral over heksenvervolging. De IJslandse namen zijn voor mij niet uit te spreken en dat maakt het lezen soms lastig, maar de zins opbouw en het verhaal zijn zeer prettig leesbaar. Niet bijster spannend of verrassend maar wel doorspekt met mooie verhalen over de geschiedenis van IJsland.

Verkrijgbaar als tweedehands paperback

De Sneeuwman – Jo Nesbo

sneeuwmanHet is november in Oslo en de eerste sneeuw van het jaar is gevallen. Birte Becker komt thuis van haar werk en bewondert de sneeuwpop die haar zoon en man in de tuin hebben gemaakt. Maar zij lijken van niets te weten. Als het gezin vol verbazing door het raam naar de sneeuwpop staat te kijken, bemerken ze iets vreemds. De sneeuwpop kijkt naar het huis, naar hen.

Inspecteur Harry Hole ontvangt een anonieme brief, ondertekend door De sneeuwman, een brief die verschillende verdwijningszaken met elkaar in verband brengt waarbij getrouwde vrouwen vermist raakten op de dag dat de eerste sneeuw viel. Die nacht vlucht Sylvia Ottersen weg door de eerste sneeuw. Ze weet niet waar ze voor op de vlucht is of waar ze naar op weg is.

Al weer het zevende deel van de razend spannende serie met in de hoofdrol Harry Hole. Een inspecteur die slecht voor zichzelf zorgt, geen vriendjes is met leidinggevende, maar ijzersterk in zijn werk. Niet geheel onbekend verhaal voor hoofdrolspelers in Scandinavische thrillers. Nesbo heeft een stijl met iets meer actie en erotiek dan de gemiddelde Scandinavische schrijver, dit deel is daar een goed voorbeeld van.

Verkrijgbaar als ebook, paperback en tweedehands

Familiewapen – Thomas Enger

Een raadselachtige moord
familiewapenDiep in de Zweedse bossen wordt tijdens de herfstjacht een oude man doodgeschoten. Het was geen ongeluk.

Een geheimzinnige verdwijning
Hedda Hellberg zou drie weken naar Italië gaan om het verdriet om de dood van haar vader te verwerken, maar in het hotel hebben ze nog nooit van haar gehoord. Elk spoor van Hedda eindigt op het vliegveld van Oslo. Journaliste Nora Klemetsen, een vroegere studiegenote van Hedda, raakt bij de zaak betrokken.

Een gevaarlijke combinatie
Het leven van Henning Juul draait maar om één vraag: wie heeft het appartement in brand gestoken waarbij het zoontje van Nora en hem om het leven kwam? De sporen die hij volgt wijzen in de richting van de zaak waarmee Nora bezig is. Ze komen steeds dichter bij de waarheid, en iemand is tot moord bereid om die verborgen te houden.

Het vierde deel uit de Henning Juul serie en achteraf gezien vind ik het jammer dat ik alleen deel 1 al eerder heb gelezen, geheel tegen mijn gewoonte in om niet de volgorde van de boeken aan te houden. Wellicht dat ik mede daardoor dit deel wat minder vind qua spanning, maar het heeft wel weer een geweldig plot zodat je niet kunt wachten totdat je deel 5 mag lezen.

Verkrijgbaar in Paperback en als e-book

Memento – Emelie Schepp

memento‘Memento’ van Emelie Schepp is een Scandinavische thriller voor de liefhebbers van Lars Kepler, Stieg Larsson en Jo Nesbø. Zomer 1986. Vluchtelingen, Chili, Zweden en een verborgen verleden zijn de ingrediënten van deze ijzersterke thriller. Een jong meisje wordt wakker in het ziekenhuis. Ze heeft geen idee hoe ze daar terecht gekomen is. 2012: In Zweden wordt het hoofd van de immigratiedienst vermoord. Alle sporen leiden naar een kind als dader. Officier van justitie Jana duikt in de zaak en dat brengt bij haar gruwelijke herinneringen aan haar eigen verleden boven. Wat gaat er schuil achter de nu zo sterke Jana? En is zij eigenlijk wel te vertrouwen?

Het debuut van een nieuwe Scandinavische thriller schrijfster, in Zweden zeer enthousiast ontvangen en ook in Nederland staat ze hoog genoteerd in de verkoopoverzichten. Een vlot geschreven maar wel heel complex verhaal, spannend en goed uitgediept. De hoofdrolspeelster is een beetje over de top geweldig om me echt persoonlijk betrokken te voelen, maar draagt het verhaal en zorgt voor de verbinding tussen de verschillende verhaallijnen. Zeker een aanrader als je van dit specifieke genre houdt, ik vind de stijl het meest lijken op Cilla & Rolf Börjlind ook pas recent begonnen met boeken schrijven en zijn daarin zeer succesvol.

Verkrijgbaar in Paperback en als e-book